Jak ušetřit s LED

Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  • LED žárovky spotřebují 4 krát méně vašich peněz a 7 krát méně elektrické energie než běžné žárovky.

Kvalitní a finančně úsporné osvětlení vyberete lehce. Stačí, když věnujete pozornost několika informacím a provedete jednoduchý výpočet. Chytře vybrané a správně používané LED žárovky spotřebují 4krát méně vašich peněz a 7krát méně elektrické energie než jejich předchůdkyně!

Halogenová i úsporná zářivka prohrávají

Spotřebitelské možnosti jsou široké, a proto srovnejme různé technologie. Tradiční žárovky stále seženete pod názvem „tepelné koule“, jsou vhodné například pro zahřívání slepic v drůbežích velkochovech. Na svícení máme lepší alternativy: halogenové, takzvané úsporné, a především LED žárovky. Zkratkou LED označujeme polovodičovou elektronickou součástku (z anglického Light-Emitting Diode, česky dioda vysílající světlo).

Typ žárovky Pořizovací cena Životnost Příkon Cena/rok provozu
Tradiční 15 Kč 1 000 hod. 60 W 2 674 Kč
Halogenová 85 Kč 2 000 hod. 40 W 2 117 Kč
Tzv. úsporná 139 Kč 8 000 hod. 15 W 913 Kč
LED žárovka 250 Kč 15 000 hod. 9 W 631 Kč

 

V tabulce srovnáváme nejžádanější modely. Oproti svojí tradiční předchůdkyni (tepelné kouli), má LED žárovka zhruba 7krát menší spotřebu energie a 4krát nižší výslednou cenu při stejném množství světla. Nejmodernější technologie vycházejí nejlépe, ačkoli počítáme raději s menší než uváděnou životností. Ale pozor! I geniální technologie může přijít draho, pokud je předražená nebo špatně používaná.

[unitegallery usetr]

Poradíme, která LED žárovka je výhodnější!

Při výběru postupujme krok za krokem. Nákupní cenu zohledněme až jako poslední kritérium, protože nemá smysl kupovat sebelacinější model, pokud nevyhoví vašim potřebám.

  • ODOLNOST: Chcete LED žárovku instalovat vevnitř, anebo venku, kde bude vystavena občasnému dešti? Výrobci zvláště odolných modelů uvádějí, že jejich kryty jsou dostatečně bytelné. Případně lze dokoupit speciální „pláštěnku“ pro svítidla.
  • ROZPTYL: Někdy stačí jenom malý rozptyl světla, například v knihovně, nad rozevřeným svazkem. Anebo chcete větší úhel? Věnujte pozornost právě rozptylu LED žárovky, který bývá uvedený ve stupních, například 90 °.
  • SVĚTELNÝ TOK: Nakolik chcete rozjasnit prostor? Jednotkou světelného toku je lumen (lm). Tradiční „tepelná koule“ o výkonu 60 W má asi 700 lm. Například v kumbálu, kde leží jenom zahradní nářadí, postačí slabší LED žárovka.
  • BARVA: Preferujete hřejivější, anebo jasnější světlo? Jednotkou termodynamické teploty je kelvin (K). Domácí pohodu navodí teplejší odstín (kolem 3 000 až 4 000 K), zatímco na pracovišti podpoří atmosféru soustředěnosti spíše chladnější LED žárovky (kolem 5 000 až 6 000 K).
  • OBCHODNÍ PODMÍNKY: Zářivky jsou nabízeny i některými podvodnými internetovými stránkami, jejichž provozovatelé nejsou známi. Tam určitě LED žárovky nekupujte! Než cokoli odsouhlasíte nebo zaplatíte, zkontrolujte, jestli prodejce uvádí svoje sídlo a identifikační číslo! Kvůli příliš zbrklému nákupu byste mohli ztratit možnost případné reklamace.
  • CHLAZENÍ: Na rozdíl od wolframových žárovek nebo kompaktních zářivek se technologie LED nechladí vyzařováním tepla, ale potřebuje chladič, který teplo rozptýlí do vzduchu. Pokud diodu umístíme do svítidla, kde je proudění vzduchu omezené, může se přehřívat a rychle zničit. Používejme raději jenom svítidla, ve kterých dochází k zaručeně dobré cirkulaci vzduchu větracími otvory.
  • CENA: Teprve nakonec, ale tím důkladněji, řešte peníze. Jak spočítáte vaše celkové náklady? Předpokládanou životnost přístroje (v hodinách) vynásobte výkonem (ve W – wattech), opět násobte cenou elektřiny (asi 0,00483 Kč/Wh) a přičtěte pořizovací investici, tedy prodejní cenu LED žárovky včetně DPH.

Jak najdete srovnávací veličinu pro výrobky, které mají odlišnou výdrž? Celkové náklady vydělíte životností (v hodinách) a dostanete cenu hodinového svícení.

Jak správně používat LED žárovky

Sluneční světlo nahrazujeme snadno, obyčejně stačí zmáčknout spínač. Ovšem některé úsporné zářivky kvůli příliš častému rozsvěcování a vypínání praskají. LED žárovky bývají odolnější, ale raději zkontrolujte, zda výrobce neupřesňuje počet spínacích cyklů.

Například 25 000 period při životnosti 25 000 hodin znamená, že byste měli LED žárovku zapínat průměrně aspoň na hodinu. Příliš rychlé změny mohou zbytečně namáhat měnič v patici, který mění střídavé napětí 220V na nízké stejnosměrné napětí.

Stále si nevíte rady?

Stále si nevíte rady jak správně vybrat LED žárovky a zároveň ušetřit na el. energii?

Neváhejte nás kontaktovat pomocí formuláře níže. Do 15km k Vám zajedeme zdarma a poradíme co je právě ideální pro Vás. Spočítáme Vám roční úsporu s LED a zaručíme úsporu el. energie.

Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *